Jar v kvetináči

Pomaly prichádza jar a človeku sa žiada niečo zelené, mladé a plné vitamínov, plné nových živín a života, avšak záhrada sa ešte len prebúdza zo zimného spánku, a tak v nej len ťažko niečo chutné vieme nájsť. Ľudský organizmus je nastavený tak, že po zime, kedy si človek tvoril viac tukových zásob, sám hľadá niečo očistné, niečo výživné a plné vitamínov. Preto sa mnohým na chlieb žiada jarná cibuľka, jarný šalát, alebo niečo zelené, čo by obohatilo ich jedálniček a poskytlo telu presne to, čo hľadá. Aj keď dnes už v obchode nájdete takmer všetky druhy zeleniny aj počas tuhej zimy, nie je na škodu si niečo dopestovať aj sám. Nie každý má to šťastie, že má k dispozícií veľkú zahradu, a tak sme za vás rozmýšľali, čo zelené a chutné sa dá dopestovať aj u vás doma v kvetináči na okne.

bylinky

  1. Žerucha – určite túto rastlinku každý z nás pozná. Už ako malé deti sme ju možno pestovávali na vate v kuchyni. Ani v dospelosti by sme nemali na ňu zabudnúť. Žerucha sa dá ľahko vypestovať v kuchyni na parapetnej doske, alebo kdekoľvek, kde bude mať trošku slniečka a nepotrebujete k jej pestovanie ani zem. Stačí vám vata a nejaká miska, pár kvapiek vody a semiačka. A už o niekoľko dní si môžete pochutiť na niečo jarnom a sviežom. Okrem toho žerucha má plno vitamínov.
  2. Jarná cibuľka – aj jarná cibuľka sa dá vypestovať doma. Neveríte? Stačí vám kvetináč, trochu zeme a stará cibuľa. Cibuľu dáte do zeme a zalievate, o niekoľko dní vám vyrastie mladá cibuľka, ktorú jednoducho odrežete a nakrájate do šalátu alebo na chlieb. Rovnaký postup môžete urobiť aj s cesnekom. Aj takáto varianta je veľmi chutná.
  3. Šalát – V hrantíku na okne si dokonca môžete vypestovať aj hlávkový šalát, samozrejme nemôžete počítať s veľkou úrodou, ale pár lístkov ako obloha k obedu alebo do bagety na desiatu sa určite vo vašom kvetináči nájde. A vypestovaný u vás doma bude o to viac chutiť.

zelenina

Pestovať doma v kvetináči môžete tiež bylinky mätu, bazalku, majorán, materinú dúšku, alebo mnoho ďalších známych aj menej známych byliniek, ktoré nájdete ako semiačka, alebo ako hotovú rastlinku, ktorú si stačí priniesť domov a dať na vaše kuchynské okno alebo balkón. Zelená je jednoducho farba jari, tak si ju doprajte aj vy na vašom tanieri.

This entry was posted in Záhrada a dom. Bookmark the permalink.